GENEL BİLGİ

Türk vatandaşlarına girişimci olarak İngiltere’de iş kurma hakkı veren Ankara Antlaşması (ECAA 2) vizesiyle, İngiltere’de uzmanlığınızla ilgili bir alanda şahıs veya limited şirket kurarak çalışabilir ya da hali hazırda faaliyette olan bir şirkete ortak olabilirsiniz. Ankara Anlaşması vizesiyle 4 yıllık ticari faaliyetiniz sonunda Birleşik Krallık’ta süresiz oturum hakki kazanmanız da mümkün!

Veykab Danışmanlık, Veykab Solicitors işbirliğiyle Türkiye ve İngiltere mevzuatına hakim uzman avukat ve danışman kadrosundan da aldığı güçle; tüm başvuru süreçlerinizi en başarılı şekilde yönetir. Londra’da faaliyet gösteren ve birçok başarılı projeye imza atmış olan Veykab Solicitors desteğiyle; İngiltere göçmenlik mevzuatındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve güncel bilgilere en uygun stratejileri belirleyip başvuru süreçlerini yönlendiriyoruz.

Veykab Danışmanlık, başvuru sonrasında da sizin yanınızda olmayı sürdürür. Başvurunuzun olumu sonuçlanması sonrasında İngiltere’deki avukatlık, resmi belge, noter, çeviri, ev kiralama ve geçici konaklama gibi ihtiyaçlarınıza uygun çözümleri sunar.

İngiltere’de yeni bir hayata adım atmak ve detaylı bilgi edinebilmek için lütfen uzmanlarımızla iletişime geçiniz.

42531144_xxl
stock-photo-union-jack-flag-and-iconic-big-ben-at-the-palace-of-westminster-london-the-uk-prepares-for-new-625109069
stock-photo-visa-to-uk-united-kingdom-visa-vignette-in-passport-macro-image-selective-focus-645219814

Ankara Anlaşması kapsamında iki çeşit vize bulunmakta olup en yaygın olarak tercih edileni ECAA 2 – Türk İşadamı vizesi olup diğer kategori olan ECAA 1 – Türk İşçi vizesidir. ECAA 1 ile ilgili detayları ilgili makalemizde bulabilirsiniz.

Ankara Antlaşması – ECAA 2, belirli bir beceriye ve niteliğe sahip Türk vatandaşlarının, bağımsız bir serbest çalışan sıfatıyla İngiltere’de ticari faaliyet göstermelerine ve yaşamalarına imkân tanıyan vize türüdür.

 • İngiltere’de şahıs şirketi olarak servis sağlamak,
 • İngiltere’de yeni bir şirket açmak,
 • Hali hazırda İngiltere’de kurulu bir şirkete ortak olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mısınız?
  • Şirket kurmaya yönelik gerçek bir niyetiniz olduğunu kanıtlayabilir misiniz?
  • Şirket kurulumu için gerekli sermayeniz mevcut mu?
  • Ortaklık yapmayı düşünüyorsanız, ilgili firma yönetiminde aktif rol alabilecek misiniz?

  Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için yukarıdaki sorularımızın çoğuna “evet” cevabı vermeniz ve destekleyici evraklar sunabilmeniz çok önemlidir. Ankara Antlaşması ile ilgili detaylar ve bu vize kategorisine uygunluğunuzun değerlendirilebilmesi için Veykab Danışmanlık her zaman yanınızda.

Ankara Antlaşması ile yapılabilecek işlere dair bazı özel düzenlemeler hariç herhangi bir sınırlama yoktur. Serbest meslek erbabı olarak yasal çerçeve dahilinde yapılabilecek her türlü alanda is kurabilmeniz mümkündür. Yapmayı hedeflediğiniz is ile ilgili detayları gösteren İş Planını İngiltere Hükümeti’nin beklediği doğrultuda hazırlamanız gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında is planınız çok önemli bir rol üstlenmektedir.  Veykab Danışmanlık, planladığınız isi en doğru şekilde yansıtacak olan is planını alanlarında uzman yazarlara hazırlatacak olup planınız uzman danışman ve avukatlarımız tarafından da incelenecektir. Başvurunuz ile ilgili değerlendirme ve yönlendirme yapabilmemiz için lütfen uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Ankara Antlaşması vize başvurusunu Türkiye’den İngiltere temsilcilikleri aracılığıyla ya da ziyaret, öğrenci ya da ticari vize ile ülkede bulunduğunuz durumlarda İngiltere’den gerçekleştirebilirsiniz.

.

Başvuru işlemleri için hazırlamanız gereken evrakların listesi size ve kurmayı planladığınız işin niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Size özel listenin hazırlanabilmesi için lütfen uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Başvurunuzun incelenebilmesi için, İngilizce olmayan tüm destekleyici belgeleri tercümesi ile teslim etmelisiniz. İlgili çeviriler yeminli tercüman tarafından yapılmış olmalıdır. Bu belgeleri istenilen şekilde teslim etmeniz için, Veykab Danışmanlık’tan tercüme hizmeti alabilirsiniz.

Hazırlanacak belgeler ile ilgili en iyi yönlendirmeyi danışmanınız yapacaktır. Ayrıca başvurunuz için en önemli evraklardan biri olan iş planınız da danışmanlarımız tarafından alanında uzman yazarlarımıza en ince detayına kadar incelenerek hazırlatılacaktır.

Başvuru değerlendirme süreci güncel gelişmelere ve başvuru yapılan yere göre değişiklik gösterebilmekte olup 2 hafta ile 6 aya arasındaki sürelerde sonuç alınabilmektedir.

Ankara Anlaşması kapsamında vize alabilmek için yapacağınız ilk başvurunuz onaylandığında oniki aylık bir süre için vizeniz verilir. Ortalama oniki aylık ticari faaliyetinizin sonrasında üç yıllık vize alabilmekte olup toplamda dört yıllık başarılı ticari faaliyetinizi tamamlamanızın akabinde süresiz oturum hakkinizi alabilmektesiniz.

Vizeniz onaylandığı takdirde size yazılı olarak bildirilir ve pasaportunuzu geri almanız beklenir. Pasaportunuzda ülkeye giriş yapmanız için 1 aylık bir vize bulunur. Ayrıca yazılı olarak kararın bildirildiği mektupta vize kartınızı alacağınız İngiltere’deki iletişim bilgileri de yer alır. Vizenizin çıkış tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ülkeye giriş yapmak ve vize kartınızı belirtilen yerden almanız beklenir. Ilgili sure icinde vize kartınızı alamayacaksanız yetkililere bildirim yapmanız gerekir aksi takdirde vizeniz geçersiz sayılır.

Vizeniz sadece başvuruda belirttiğiniz iş planı doğrultusunda başlatacağınız ya da ortak olacağınız işletmenizde çalışmanıza olanak tanır. Bu vizeyle herhangi bir iş yerinde çalışma hakkınız yoktur. Bu kuralın ihlali vize iptal gerekçesi olarak sayılabilir. Vizenizin onaylanması akabinde iş alanınızda değişiklikler yapabilmeniz mümkün, detaylı bilgi için lütfen uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Ankara Antlaşması vizeniz ile 4 yıl boyunca İngiltere’de ticari faaliyetlerinizi sürdürmeniz durumunda süresiz oturum (indefinite leave to remain) başvurusu yapma hakkına sahip olursunuz.

Süresiz oturum izniniz ile 12 ay daha İngiltere’de yaşarsanız İngiltere vatandaşlığına başvurabilme hakkini elde etmiş olursunuz. Vatandaşlık başvurusu surecinde dikkat etmeniz gereken hususlar ve belgeler için lütfen uzman kadromuzla iletişime geçiniz.

Veykab Danışmanlıkla çalıştığınızda, diğer danışmanlık şirketlerinin aksine, vize başvurunuzun onaylanması sonrasında İngiltere’ye geldiğinizde kendinizi yalnız hissetmezsiniz. Veykab Danışmanlık, ülkeye taşındıktan sonra buradaki hayatınıza başlamanız için yapmanız gereken birçok zorunlu başvuru ve ayarlama için size destek olmayı sürdürür.

 • Göç edilecek şehir hakkında yönlendirici bilgilendirme
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • Havaalanı karşılama ve transferi
 • Geçici konaklama
 • Ev kiralama
 • Council Tax başvurusu
 • Telefon, elektrik, su, doğal gaz, internet üyelik başvuruları
 • Kişisel ve ticari banka hesap başvuruları
 • National Insurance Number başvurusu ve hazırlığı
 • Avukatlık ve muhasebe hizmetleri

İLK ADIMI ATIN, BİZE ULAŞIN
0044 208 807 1676