GENEL BİLGİ

Birleşik Krallıkta bulunan bir işletmede kayıtlı olarak 12 ay boyunca çalışmış bir Türk vatandaşı iseniz ve ayni yerde çalışmaya devam etmek niyetiniz var ise ECAA 1 Türk İşçi vizesi size göre…

Veykab Danışmanlık, Veykab Solicitors işbirliğiyle Türkiye ve İngiltere mevzuatına hakim uzman avukat ve danışman kadrosundan da aldığı güçle; tüm başvuru süreçlerinizi en başarılı şekilde yönetir. Londra’da faaliyet gösteren ve birçok başarılı projeye imza atmış olan Veykab Solicitors desteğiyle; İngiltere göçmenlik mevzuatındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve güncel bilgilere en uygun stratejileri belirleyip başvuru süreçlerini yönlendiriyoruz.

42531144_xxl
stock-photo-union-jack-flag-and-iconic-big-ben-at-the-palace-of-westminster-london-the-uk-prepares-for-new-625109069
stock-photo-visa-to-uk-united-kingdom-visa-vignette-in-passport-macro-image-selective-focus-645219814

Ankara Anlaşması kapsamında iki çeşit vize bulunmaktadır; bunlardan en yaygın olarak tercih edileni ECAA 2 – Türk İşadamı vizesi olup diğer kategori ise ECAA 1 – Türk İşçi vizesidir. Hali hazırda İngiltere’de öğrenci, eş vb. gibi çalışma izni veren bir vize ile bulunmaktaysanız ve ayni işveren ile 12 aylık çalışma periyodunuzu tamamladıysanız size İngiltere’de yasamaya ve ayni işveren ile çalışmaya devam edebilme hakki veren bir vize tipidir.

Başvurunuzun İngiltere’de bir Türk çalışan olarak kabul edilmesi için karşılanması gereken bir takım sıkı koşullar vardır.

 1. T.C. vatandaşı olmalısınız,
 2. 18 yaşından büyük olmalısınız
 3. İngiltere’de çalışma izni veren bir vize sahibi olarak en az 1 yıl boyunca Birleşik Krallıkta yasal olarak çalışmış olmalısınız
 4. Bir yıllık çalışma periyodunuzu ayni işveren ile tamamlamış olmalısınız

Yukarıdaki şartları yerine getiriyorsanız bu vize kategorisine uygunluğunuzun değerlendirilebilmesi için lütfen alanında uzman kadromuz ile iletişime geçiniz.

ECAA 1 – Türk İşçi vizesine başvuru yapabilmek için herhangi bir meslek, İngilizce seviyesi ve maaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Ayni işveren ile 12 aylık çalışmanın akabinde başvuru yaptığınızda değerlendirmeye alınacak başvurunuz olumlu olarak sonuçlandığında aşağıda sürelerde vizeler birbirini takip edecektir;

 1. Aynı işverenle 1 ila 3 yıl boyunca çalışmak yani başvurunuz akabinde en fazla 2 yıllık vize onaylanabilecektir ki 3 yıllık yasal istihdam süresi boyunca çalıştığınız yeri değiştirmemelisiniz.
 2. Akabinde verilecek en fazla 1 yıl sureli vize ile ayni meslekte çalışma koşulunuz olacak fakat dilerseniz işveren değişikliği yapabileceksiniz.
 3. Aynı sektörde toplam 4 yıllık istihdam ve yasal oturma izninden sonra herhangi bir çalışma alanında ve herhangi bir işveren tarafından istihdam edilebilme izni sağlayan en fazla 3 yıllık sureyi kapsayan vizeler ile İngiltere’de yasama ve çalışma surecinizi devam ettirebilirsiniz.

ECAA 1 Turk Isci vizesinin avantajlari asagida siralanmistir;

 1. Başvuruda İç İşleri Bakanlığı harcı alınmaz.
 2. Karşılamak zorunda olduğunuz bir finansal limit yoktur.
 3. İngilizce dil testine girmeniz gerekmez.
 4. Maaş seviyenize getirilen herhangi bir zorunluluk yoktur. Avrupa Birliği (AB) yasası uyarınca, ne istihdam ilişkisinin niteliği ne para kaynağı ne de ücret seviyesi önemlidir.
 5. Girebileceğiniz istihdam türlerine ilişkin hiçbir kısıtlama yoktur. Bu size daha fazla esneklik kazandırır.
 6. İşvereniniz için İşgücü Piyasası testi yapma şartı bulunmaz. İstihdam size sunulmadan önce, işverenin size vereceği rolle ilgili ilanı öncelikle İngiliz ve Avrupa ülkesi vatandaşlarına sunma şartı aranmaz. Bu, Tier 2 çalışma izni kategorisi altında işler için mücadele etmek zorunda olan başvuru sahiplerine göre size avantaj sağlar.
 7. NHS sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Ankara Antlaşması vize başvurusunu İngiltere’den gerçekleştirebilirsiniz.

Size özel listenin hazırlanabilmesi için lütfen uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Başvurunuzun incelenebilmesi için, İngilizce olmayan tüm destekleyici belgeleri tercümesi ile teslim etmelisiniz. İlgili çeviriler yeminli tercüman tarafından yapılmış olmalıdır. Bu belgeleri istenilen şekilde teslim etmeniz için, Veykab Danışmanlık’tan tercüme hizmeti alabilirsiniz.

Başvuru değerlendirme süreci güncel gelişmelere ve başvuru yapılan yere göre değişiklik gösterebilmekte olup 2 hafta ile 6 aya arasındaki sürelerde sonuç alınabilmektedir.

ECAA 1 – Türk İşçi Vizesi ile direkt suresi oturum başvuru yapamazsınız fakat İngiltere’de yaşama ve çalışma haklarınızı 10 yıl boyunca sürdüreniz durumunda Long Residence üzerinden süresiz oturum başvurusu yapma hakkına sahip olursunuz.

.

Süresiz oturum izniniz ile 12 ay daha İngiltere’de yaşarsanız İngiltere vatandaşlığına başvurabilme hakkini elde etmiş olursunuz. Vatandaşlık başvurusu surecinde dikkat etmeniz gereken hususlar ve belgeler için lütfen uzman kadromuzla iletişime geçiniz.

İLK ADIMI ATIN, BİZE ULAŞIN
0044 208 807 1676